Ameryka w stylu Samoa

Czerwiec 13 | w Pacyfik, Samoa Amerykańskie | przez | 9 Comments

.
Wszystko tu jest jakby trochę™ wię™ksze – samochody, domy, kobiety (zwł‚aszcza one). Na ulicy słychać‡ angielski, na banerach czytamy angielskie napisy, znaki drogowe ostrzegają… i wskazują… również po angielsku. Z telewizora nadaje CNN, z narodowej flagi spoglą…da bielik amerykań„ski otoczony granatem i czerwienią…, a dobry wujek Makuś› serwuje mieszkań„com ich ulubione cheesmaki. Czy to aby na pewno cią…gle jeszcze Polinezja? Gdyby nie fakt, że od 3 miesię™cy pł‚ynę™ w zupeł‚nie innym kierunku, dał‚abym sobie rękę™ uciąć‡, że znowu jestem w JU ES EJ.
.
Talofa lava, czyli witamy w Amerykańskim Samoa
Ale po pierwszym wrażeniu przychodzi nastę™pne, a dokł‚adniej przejeżdża. Kolorowy samochód z drewnianą… skrzynią…, a w niej drewniane siedzenia, a na tych siedzeniach duzi pasażerowie w swoich kolorowych sukienkach i kwiecistych koszulach. Kończy się™ Ameryka. Tą… przerobioną… na autobus osobówką… nadjeżdża Samoa. W ś›rodku obowią…zkowo gł‚ośna muzyka, bardziej wypasione mają… nawet plazmę™, z której rapują… chłopcy w przydużych spodenkach. Gdy mocniej nadstawiam ucho w kierunku siedzą…cych obok mężczyzn, już nie angielski sł‚yszę™, a samoański język. Za oknem palmy, pomiędzy nimi domy z ogródkami, a w nich groby dopiero co zmarłych. Groby!? Nie ma tu cmentarzy, bo każdy swych bliskich chowa na tarasie. Ciekawe jak to jest ze sprzedażą… nieruchomoś›ci. Czyżby ludzie dając ogłoszenie do gazet pisali: Na sprzedaż domek parterowy z garażem, trzy sypialnie, kuchnia, ł‚azienka, z ogrodem i pomnikiem z trzema trumnami. Nazwy mijanych wiosek też jakieś› takie dziwne, Pago Pago, Ili Ili, jakby nie wystarczyło jedno Pago, jedno Ili. Z imionami mają… podobnie. „Jak się™ nazywasz?” – pytam mł‚odego chłopaczka, a on na to „Maulo Maulo. A Ty?”. „Magda Magda” – odpowiadam.
.
Faceci w spódnicach
Pan w emigracji, ochroniarz w banku, pastor w koś›ciele, zawsze elegancko odstrojeni, w marynarce, pod krawat i w spódnicy. Do tego japonki, najlepiej w żół‚tym odcieniu. Lavalava, czyli sarong, jest tradycyjnym samoań„skim strojem mę™skim i nikogo tutaj nie dziwi facet w spódnicy. Podobnie jak fa’afafine, samoań„ski drag queen, który w tej kulturze traktowany jest zupeł‚nie normalnie. Co prawda kościół‚ nie uznaje związków homoseksualnych, a w Samoa wszyscy wierzący, ale ten podpunkt wiary tutaj się omija.
.
Sił‚a tkwi w aiga
Im wię™ksza aiga, czyli rodzina, tym wię™kszym cieszy się™ poważaniem. W skł‚ad tej siły wchodzi cał‚e pokolenie, wszystkie babki, ciotki klotki, stryjki, kuzyni i kuzynki. Nie ważne, że siódme wody po kisielu, ważne by stworzyć‡ jak najwię™kszy klan. I ten klan wybiera swojego matai, coś› na kształ‚t wodza, czy szefa rodziny, który ten z kolei reprezentuje ją… w radzie wsi. A ta rada to nie byle co, bo z jej decyzjami liczy się™ sam rząd. Być‡ matai to zaszczyt, wł‚adza, ale też i obowiązek, bo to on dba o dobre imię™ rodziny.
.
Wracając do sponsora
W porcie zacumowanych jest wię™cej kutrów rybackich niż żaglówek. Tuńczyka ł‚owi się tu dniami i nocami. Potem pakują… go w puszki z nalepką… Starkist lub Samoa – Packing i wysyłają… do swoich amerykań„skich braci. Dwie puszki tuńczyka z każdych trzech dostępnych w USA pochodzi wł‚aś›nie stą…d. W Samoa z pracą… nie poszalejesz. Albo możesz przyodziać‡ spódnicę™ i pracować‡ w urzę™dzie, który w pełni sponsorowany jest przez Stany, albo w gumiakach i wiecznym, rybim smrodzie w tuń„czykowni. Rolnikiem w Samoa nie zostaniesz, takie poję™cie tu nie istnieje. Kupić‡ tu pomidora, ogórka czy inną… sał‚atę™ jest cholernie ciężko. Za to nie ma najmniejszego problemu z nabyciem przetwarzanej i modyfikowanej żywnoś›ci, pakowanej w XXL paczki, sprowadzanej prosto z USA. Patrzą…c na pącz‚ki w super markecie przestają mnie już dziwić‡ tubylcy w rozmiarze King.
.
Tam gdzie Ameryka, to i …
No jasne, że CHINA. Tych to tutaj nie brakuje. Każda pralnia, szwalnia, czy sklep, nawet burdel należy do skoś›nookich. A w tych sklepach tanie badziewie oczywiś›cie „made in china”. Chińskie przekonanie o wielkiej sile i wartoś›ci ich produktów jest tak wielka, że nawet swojego sprowadzają tuń„czyka. Nie kupisz lokalnego, za to z chiń„skimi znaczkami, oczywiś›cie.
.
Odrobina raju
Może nie jest to wyspa zapierają…ca dech w piersiach pod wzglę™dem przyrody, bo Bora Bora czy Tuamotu biją… ją na gł‚owę™, to jednak i tutaj Tomasz znalazł‚ kolorowe rybki, niebieskie rozgwiazdy, wielkie muszle. A przechadzają…c się ś›cieżką… pomię™dzy wzniesieniami, znaleźliśmy kilka pięknych widoków, egzotyczny krajobraz i gigantyczne kwiaty wielkoś›ci drzewa, które do tej pory znał‚am jedynie z doniczek na polskich parapetach. Ale żeby od razu przyjeżdżać‡ tu na wakacje, to może nie koniecznie.
.
Ważne, że działa
Nie wiem do koń„ca co mnie urzekł‚o w tym kraju, czy to, że Makuś› był‚ tak blisko, a w nim jak przystał‚o na amerykań„skie standardy, Internet całkowicie za darmo, czy może te dziwne drewniane autobusy, zupeł‚nie nieamerykań„skie, a może ci duzi ludzie ze swoimi podwójnymi nazwami. Chyba wszystkiego po trochu, z jednej strony człowiek czuje‚ się™ trochę™ jak w domu, bo przecież wszystko co amerykań„skie jest nam tak dobrze znane, a z drugiej strony maż‚e odchylenia, trochę™ nowoś›ci. Jedno drugiemu zupeł‚nie nie przeszkadzało, w jakiś dziwny sposób, to wszystko ze sobą… współgrał‚o.
.
2012 06 13_Magda i Tomek Dookola Swiata_Samoa_DSC_0051
.
2012 06 13_Magda i Tomek Dookola Swiata_Samoa_P10306792012 06 13_Magda i Tomek Dookola Swiata_Samoa_DSC_0071
.
2012 06 13_Magda i Tomek Dookola Swiata_Samoa_DSC_0070
.
2012 06 13_Magda i Tomek Dookola Swiata_Samoa_DSC_0039
.
2012 06 13_Magda i Tomek Dookola Swiata_Samoa_P1030694
.
2012 06 13_Magda i Tomek Dookola Swiata_Samoa_P1030592
.
2012 06 13_Magda i Tomek Dookola Swiata_Samoa_P1030615
.
2012 06 13_Magda i Tomek Dookola Swiata_Samoa_P1030607
.
2012 06 13_Magda i Tomek Dookola Swiata_Samoa_P1030715
.
2012 06 13_Magda i Tomek Dookola Swiata_Samoa_P1030712
.

2012 06 13_Magda i Tomek Dookola Swiata_Samoa_P1030832

 Nie chcesz przegapić żadnego wpisu? Kliknij tu i zapisz się do newslettera! 1. Nareszcie! właśnie dzisiaj o Was myślałam, że coś za długo wolne macie od pisania 😉 już się zdążyłam stęsknić … pozdrawiam 🙂

 2. Żaneta pisze:

  Panowie biznesmeni w japonkach – na wypasie! Świetny design, rewelacja 😉
  A zdjęcie tej wysepki na środku wody – przecudowne… tak ślicznie ujęte!
  Pozdrawiam, jak zawsze przyjemność czytania…

 3. Zaneta, your English is terrible. I have a spare cabin if you care to learn English the Callan method.

 4. But be careful Żaneta because it is Ahquabi English, an interesting language, but known only in a few places in the world.

 5. Really is so terrible?! 🙂 any way, thanks for invitation, but I am not so brave like Magda and Tomek! Ahquabi English?… I bet is really unusual and rare language, known only there where Ahquabi was.

 6. Is it really so terrible? Anyway (one word), thanks for the invitation but I am not as brave as Magda and Tomek!

 7. Just jokes…..I think I’m starting to prefer Polish English

 8. Wojtek pisze:

  Piękna ta czerwona rybka:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top
Translate »