Chińskie urwisy

Styczeń 10 | w Chiny | przez | 3 Comments

2014 01 08_z2strony_Yuanyang_DSC_2446-2

Inny jest to rodzaj pociechy. Ale w Chinach wszystko jest inne. Inna kultura, inne obyczaje, to i dzieci muszą też być inne. W Laosie dzieciaki witały nas radosnym Sabajdi, w Chinach dzieciaki witają nas uformowaną kulką błota w garści. Podobnie jak ta kulka, tak samo i szlauch z lodowatą wodą w końcu na tobie wylądują. Podczas gdy laotańskie dzieciaki podchodziły do nas powoli, nie chcąc się narzucać, chińskie dzieciaki dopadają cię, osaczają, a gdy chcesz ruszyć hamują cię ciągnąc za sakwy. Na widok obcisłych spodni z pieluchą w kroku, wytykają cię palcem. Głośno krzyczą, głośno się śmieją. Ich ulubiona zabawa, poza rzucaniem błota w blade twarze jadące rowerem, to ściąganie spodni najmłodszemu w bandzie, tak by doprowadzić go do płaczu. Niektóre chętnie pozują do aparatu, mając przy tym niezły ubaw, a inne upominają się o pieniądze za każde ujęcie. Takie jednak sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko i tylko w tych turystycznych miejscach. I nie ma co się dziwić dzieciakom, bo przykład idzie z góry.

Chińskie urwisy są rozwydrzone, hałaśliwe i bez wyczucia. Bo nie przypominam sobie, by inne dzieciaki w formie zabawy potraktowały mnie gałęziami prosto z drzewa. Ale one też są urocze, tylko inaczej. Też mają zabójcze uśmiechy, które zwalają z nóg. Identycznego gila pod nosem, co reszta dziecięcego świata. I to spojrzenie, które jasno daje ci do zrozumienia, że zaraz dostaniesz tym błotem, ale to dlatego, że cię lubię. Gdy poprosisz je o pomoc w pchaniu pod górę rowerów, zdyszane i zmęczone, pchają razem z tobą, dopóki rowery nie znajdą się na górze. I też są ciekawskie, nas, rowerów i trąbki. A, że trąbią tak długo, aż trąbkę zepsują, to już inna historia.

2014 01 08_z2strony_Yuanyang_page03
Ale one też są urocze, tylko inaczej. Też mają zabójcze uśmiechy, które zwalają z nóg.

 Nie chcesz przegapić żadnego wpisu? Kliknij tu i zapisz się do newslettera!  1. Pojechana pisze:

    Tak okropne, że aż nie da się ich nie kochać 😉 Btw. zdradzicie sekret w jakim programie robicie takie fajne foto- mozaiki?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top
Translate »