Rekin, nie taki groźny jak go filmują.

Maj 1 | w Pacyfik, Polinezja Francuska | przez | 6 Comments

Rekin groźny, rekin zły, on ma bardzo ostre kły, kto zobaczy w wodzie rekina niech… No właśnie, czy na pewno ma od razu zmykać? W lubelskim nie mieliśmy z rekinami za dużo do czynienia, później w Trójmieście też nie wiele więcej, nie licząc tego biedaka zamkniętego w szklanej klatce muzeum w Gdyni. Pierwszego rekina w życiu zobaczyłem prawdopodobnie po wciśnięciu do odtwarzacza kasety VHS z napisem Szczęki I. Edukacje w temacie kontynuowałem oglądając Szczęki II, Szczęki III, patrząc na krwawe epizody w tych wszystkich Słonecznych Patrolach. I tak powstał obraz w mojej głowie, krwiożerczej bestii z rzędami zębów czekającymi tylko na kolejny kęs ludzkiego mięsa, a tu się okazuje, że w rekińskim menu w zasadzie nie ma dla nas miejsca. Ryby, foki, lwy morskie to ulubione dania żarłaczy. Ludzkie mięso trafia na ząb rekina zazwyczaj przez pomyłkę, najczęściej surferzy machając łapkami wokół deski wprowadzają w błąd drapieżnika, który już po pierwszym kęsie wkurzony odpływa w poszukiwaniu porządnego jedzenia. Na świecie takich pomyłek zdarza się kilkadziesiąt rocznie, tragicznie kończy się kilka, mniej niż dziesięć. I chociaż teraz te liczby znam to jednak za każdym razem gdy przepływa przy nas uśmiechnięty rekin ciarki przechodzą mi po karku, zwłaszcza w sytuacjach, gdy jak na Galapagos wokół mogliśmy naliczyć kilkadziesiąt takich piękności z białą kropką na płetwie. Ich kariera na szklanym ekranie zrobiła swoje. A bestie te piękne są trzeba przyznać, aksamitna skóra, oko z czarną kreską, powolne, spokojne ruchy. I tak się pod wodą ekscytujemy każdą napotkaną trójkątną płetwą, wyciągamy od razu aparat, strzelamy fotkę i tylko zatroskanej mamie trochę trudno wytłumaczyć, że nie taki rekin groźny jak go malują, a raczej filmują.

Trzydzieści dwa rekiny w zatoce Tortuga na Galapagos. Białą kropkę na płetwie miały, ale czy to te jedne z najgroźniejszych na świecie pewni nie jesteśmy.

2012 03 19_Magda i Tomek Dookola Swiata_Galapagos_P10107392012 03 19_Magda i Tomek Dookola Swiata_Galapagos_P10107362012 03 19_Magda i Tomek Dookola Swiata_Galapagos_P1010735W atolach Tuamotu pływaliśmy z małymi z czarną kropką, te podobno groźne nie są.

2012 05 03_Magda i Tomek Dookola Swiata_Tuamotus_P10207682012 05 03_Magda i Tomek Dookola Swiata_Tuamotus_P1020767

A tego malucha złapaliśmy na haczyk. Szczęściarz na patelni nie wylądował.

2012 05 03_Magda i Tomek Dookola Swiata_Tuamotus_P1020730

 Nie chcesz przegapić żadnego wpisu? Kliknij tu i zapisz się do newslettera! 1. Hania Orzeł via Facebook pisze:

  Czyli ze sobie z rekinkami poplywaliscie na galapagos.. Byscie tak sobie z zolwiami poplywali jak przystalo na normalnych ludzi 😉

 2. agata pisze:

  …..o Boże Tomek…. on na pewno Cię zapamiętał…. i jak urośnie to Cię zje 😉

 3. zolwie tez byly, ale z nami plywac nie chcialy.

 4. Piotrek pisze:

  Te raczej was nie zjedzą bo to rekiny rafowe i dużo większe już nie urosną. Tylko parę gatunków jest teoretycznie niebezpiecznych dla ludzi i osiąga duże rozmiary. Warto edukować innych w tej kwestii bo nawet nurkowanie z tymi które widzieliście „whitetip reef shark” przysparza kupę radochy bo poruszają się pod wodą nieziemsko i dostojnie:). Najlepsze oczywiście są jarosze … Whale Sharks:) …
  Życzę wam spotkania takiego po drodze – http://www.youtube.com/watch?v=pId4GPfvP9g&feature=share 🙂 cudo co nie:)??

  Pozdróweczki z Poznania, za miesiąc jesteśmy w Indonezji może gdzieś na was wpadniemy:)

 5. Bunia pisze:

  Witam – szukam noclegu na wyspie MATAK lub na sąsiednich wyspach.
  Czy możecie coś doradzić?

  Będę bardzo wdzięczna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top
Translate »