Święta, święta i po świętach

Grudzień 26 | w Australia | przez | Nie ma komentarzy

2012 12 26_Swieta

„Krok po kroku, krok po kroczku, najpiękniejsze w całym roczku, idą święta, idą święta…” Świąteczny klimat przesłany światłowodem z trójkowego studia sączy się z komputerowych głośników. To już trzecie nasze Święta poza domem. Pierwsze były w Gwatemali. Pomiędzy pierogami a barszczem błąkały nam się na wigilijnym stole tamalesy i świeżutkie ananasy. Ciepło było, bezchoinkowo, bezśnieżnie. Spędziliśmy dwa dni przyklejeni do skypowej kamerki, śpiewaliśmy kolędy z rodzinką, podglądaliśmy Mikołaja, nie było tak najgorzej. Poprzednie Święta włóczyliśmy się po motorowych serwisach w kolumbijskim Popayan. Siedliśmy też chwilę przed kamerką, ale czasu i warunków tym razem nie było na klecenie pierogów i innych specjałów.

Dzisiaj jesteśmy w Sydney, pewnie niektórzy z was myślą sobie „szczęściarze”. Już tak ten świat jest ułożony, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. My na siedzenia przy wigilijnym stole z rodzinką chętnie byśmy się dzisiaj zamienili. Święta na Antypodach są totalnie inne od tych do jakich się przyzwyczailiśmy. Pojęcie wigilijnej kolacji dla większości Aussie nie istnieje, tylko ci co to jeszcze ze swoich stron tradycję pamiętają, siadają do świątecznego stołu. 24 grudnia to dzień ostatnich zakupów, kulminacja przedświątecznych przygotowań. W niektórych biurach pracę kończy się wcześniej, czasem jest to dzień wolny. Ci co już zakupili prezenty, wystroili sztuczną choinkę rezerwują stoliki na wieczór w restauracji, umawiają się ze znajomymi. No chyba, że się jest kelnerką ich obsługującą, wtedy pracę się kończy o północy.

25 grudnia zaczyna się od rozpakowywania prezentów, które nocą zostały przywiezione przez Mikołaja. Musze przyznać, że w tych okolicznościach przyrody ten lapoński stwór, ubrany w swoje kożuchy, na saniach zaprzęgniętych w renifery, wygląda egzotycznie. Główny Świąteczny posiłek to lunch lub jak wolicie wczesny obiad. Biorąc pod uwagę, że Australia to mieszanka przybyszów z każdej strony świata to i na stołach znajdziecie wszystko, od barszczy czerwonych, indyków na czereśniach kończąc.

Drugi dzień Świąt to już nie Święta. Boxing Day to największe przeceny w roku i największa liczba grilli przypadających na metr kwadratowy plaży. Dlaczego Boxing Day? Nazwa wywodzi się od pudełek, którymi bogacze obdarowywali biedaków w średniowiecznej Anglii. Z nazwy zostały tylko pudełka, tyle że teraz trzeba je sobie kupić. Dla miłośników żeglarstwa 25 grudnia to przede wszystkim data startu regat Sydney-Hobart, jednych z najtrudniejszych i najbardziej prestiżowych regat świata. Jak co roku, w samo południe 76 jachtów wystartowało po wystrzale arbitra. Pół miliona osób obserwowała na miejscy jak uczestnicy regat, w towarzystwie setek odprowadzających ich łódek, motorówek, kilkunastu helikopterów, wyruszyli w dwudniowy wyścig. My dzięki naszym australijskim ekspertom trafiliśmy na super miejscówkę, z której podziwialiśmy całe to widowisko. Boxing Day to też w Australii początek ważnego meczu krykieta, tzw. Boxing Day Test. Niestety my pojęcia o tym sporcie nie mamy, więc zainteresowanych szczegółami odsyłamy do wujka google.

I takie to Święta australijskie z Mikołajami w szortach, przy +30 stopniach w cieniu, na plaży, przy grillu. Jak my się w tym wszystkim odnaleźliśmy? Średnio, Magda nawet średniej. Robiliśmy co mogliśmy, racuchy smażyliśmy, mini choinka została ubrana, setka ruskich ulepiona. Skype się spisał jak co roku, z rodzinką pogadaliśmy. Dobrzy ludzie nas do stołu świątecznego zaprosili, bigosem pysznym poczęstowali, daliśmy radę. Jak to mówią „Święta, święta i po świętach”, może i dobrze, że tak szybko w tym roku minęły.

2012 12 26_Magda i Tomek Dookola Swiata_Swieta_P1070319

Start regat Sydney-Hobart podglądany z okolic Watsons Bay.

2012 12 26_Magda i Tomek Dookola Swiata_Swieta_DSC_0078

2012 12 26_Magda i Tomek Dookola Swiata_Swieta_DSC_0131

Tłumy w centrum Sydney na zakupach w Boxing Day.

2012 12 26_Magda i Tomek Dookola Swiata_Swieta_DSC_0141

2012 12 26_Magda i Tomek Dookola Swiata_Swieta_DSC_0146

Nasze małe święta.

2012 12 26_Magda i Tomek Dookola Swiata_Swieta_DSC_0076

 Nie chcesz przegapić żadnego wpisu? Kliknij tu i zapisz się do newslettera!Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top
Translate »